Netopýr severní (Eptesicus nilssonii)
Slovensky - Večernica severská ,  Rusky - Кaжaн пiвзнiчний,  Polsky - Mroczek poyłocisty,  Německy - Nordfledermaus,  Anglicky - Northern bat,  Francouzky - Sérotine de Nilsson

Netopýr severní (Eptesicus nilssonii) foto: D. Horáček

Výskyt v ČR

Výskyt v evropě

Popis: Váha: 8 až 17,5g.  Délka předloktí: 37 až 44mm.  Rozpětí křídel: 240 až 280mm.  Délka těla: 45 až 64mm.  Délka ocasu: 37 až 48mm.  Délka ušního boltce: 11,5 až 17mm.  Délka trágu: 3,8 až 7,6mm.
Středně velký druh netopýra. Má masité,široké, krátké ušní boltce, krátký tupě ukončený, kulovitý trágus, epiblema chybí. Srst je na hřbetě černohnědá, na břiše světlejší černošedá.Špičky chlupů na hřbetě jsou zlatavé, takže zejména starší kusy mají výrazný melír. Dobře pečuje o svojí srst a často mývá chlupy na hřbetě rozčísnuté do stran s pěšinkou uprostřed. Ušní boltce a létací blána jsou téměř černé.

Hlasový diagram Netopýra severního

Hlasová frekvence 27 až 30 kHz

Zajímavosti: Nejvyšší  známý  věk: 19,5 let (Jóža, 1999).  Nejdelší známý přelet: 115 Km (Gauckler a Kraus, 1991).

Způsob života: Letní kolonie (čítající od 5 do 40 samic) sídlí v různých štěrbinových úkrytech, mezi zdvojenou střechou, za dřevěným obložením, v hřebenech střech, ale také hojně využívá stromové a skalní dutiny. Zimují v jeskyních, štolách a sklepích často v blízkosti vchodu, či v chladnějších částech. Za mírných zim, či při oteplení mu stačí hlubší skalní štěrbiny.
Loví ve skupinách krouživým letem, zejména v menších podhorských a horských obcích, kolem bílých lamp, nebo v blízkosti porostních stěn, či v lesních prolukách, kolem bažin a malých lesních rybníčků. Lovící jedinci byli již mnohokráte pozorováni na úrovni severního polárního kruhu.

    Zpět – Hlavní stránka       Zpět – Netopýři Libereckého kraje

Určovací klíč netopýrů